پروژه ای در شتابگر سنکروترون دیاموند با تمرکز بر استفاده از نانو ذرات برای بالابردن اثر درمانی تابش های موجود در درمان سرطان در جریان است. رادیوتراپی یکی از روش های مرسوم برای مبارزه با سرطان است ولی این روش با اشکالات قابل توجهی همراه است. در این روش بیمار تحت تابش فوتون ها قرار می گیرد. فوتون هایی که به سلول های سرطانی آسیب می رسانند و می توانند یک تومور را از بین ببرند معمولاً به سلول های سالم نیز آسیب می زنند.


اما نانوذرات می توانند این مشکل را برطرف کنند. آنها به فوتون هایی که به سلول های سالم مجاور ناحیه سرطانی آسیب می زنند واکنش نشان می دهند. این بدان معناست که آنها می توانند اثر تابش در درمان را شکل قابل توجهی بهبود دهند به گونه ای که تابش خیلی کمتر، اثر بهتری را به همراه داشته باشد. یکی از مزایای این روش این است که پزشکان می توانند قبل از شروع رادیوتراپی به سادگی این ذرات را به ناحیه سرطانی منتقل کنند و نیاز به تجهیزات اضافه ای وجود ندارد.

نوع سرطان را، نوع نانوذرات و دز تابشی که تومورها را نابود می کند تعیین می کند. تیم تحقیقاتی دیاموند در حال کار بر روی استفاده از این ذرات در درمان سرطان سینه و پروستات هستند ولی امید دارند که نهایتاً این روش درمانی را در محدوده وسیع سرطان های مختلف به کار برند. سرپرست این گروه عنوان می کند که این مطالعات بدون استفاده از تابش سنکروترون امکان ناپذیر بود.