گروهی از دانشمندان پروژه‌ای را برای یافتن آلیاژی فوق سبک و ضدزنگ از منیزیم با استفاده از چشمه سنکروترون استرالیا آغاز کرده‌اند. آنها عقیده دارند چنین آلیاژی می‌تواند مقدار قابل توجهی از وزن کامیون‌ها را کاهش دهد. این مطالعه اولین گام به سوی تولید انبوه فلزی سبک با مقاومت بالا موسوم به "منیزیم ضد زنگ" است که می‌تواند در ساخت ماشین‌ها، کامیون‌ها و هواپیماها مورد استفاده قرار گیرد.

 

وزن آلیاژ منیزیم- لیتیوم نصف آلومینیوم و 30 درصد سبک‌تر از منیزم است. این ویژگی، این آلیاژ را به عنوان جایگزین مناسبی برای فلزات رایج مورد استفاده در وسایل نقلیه مطرح می‌سازد که استفاده از آن می‌تواند بازده سوخت را افزایش داده و کاهش گازهای گلخانه‌ای را سبب شود.

تاکنون آلیاژهای مشابهی توسط دانشمندان دیگر ساخته شده تا ترکیب سبکی لیتیوم با قدرت و پایداری منیزم به طور همزمان استفاده شود. چنین فلزی می‌تواند با ارتقای بازده سوخت، مسافتی را که هواپیماها، ماشین‌ها و فضاپیماها می‌توانند با یک بار سوخت‌گیری طی کنند را افزایش دهد. ولی "منیزیم ضدزنگ" اولین آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی و زنگ است.

دانشمندان با استفاده از باریکه پراش پودری چشمه سنکروترون استرالیا دریافتند که این آلیاژ شامل یک نانوساختار منحصر به فرد است که شکل‌گیری یک لایه سطحی محافظ را ممکن می‌سازد. تحقیق بر روی ساختار مولکولی این آلیاژ و چگونگی مقاومت آن در برابر خوردگی ادامه دارد.