آخرین مهلت ثبت طرح‌های پیشنهادی 20 اسفندماه 1395 می‌باشد. از آن‌جا که دریافت و بررسی طرح‌های ارسالی پس از این تاریخ امکان‌پذیر نمی‌باشد از دانشگران درخواست می‌شود تا پیش از تاریخ یاد شده نسبت به تکمیل روند نام‌نویسی و ثبت طرح‌های خود اقدام نمایند.

پژوهشگران، اساتید و دانشجویان گرامی

سامانه طرح های پیشنهادی برنامه کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا هم اکنون آماده ثبت نام و دریافت طرح های تحقیقاتی شما می باشد.

اطلاعات تکمیلی را می توانید در بخش راهنمای" سامانه طرح های پیشنهادی" مطالعه فرمایید

برنامه‌ی زمانی کارگاه را می‌توانید از پیوند زیر دریافت نمایید:

برنامه‌ی زمانی

چشمه‌ی نور ایران با هدف آشنایی پژوهشگران و دانشگران کشور با تسهیلات فراهم شده در استفاده از آزمایشگاه آلبا و نیز معرفی کاربردهای پژوهشی خطوط باریکه‌ی آن، در روزهای ٢٣ تا ٢٥ آبان ماه سال جاری برگزارکننده‌ی «کارگاه آشنایی با برنامه‌ی کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا» می‌‎باشد.

عناوین این کارگاه:

معرفی برنامه‌ی استفاده‌ی پژوهشگران ایرانی از آزمایشگاه آلبا در اسپانیا،

معرفی ویژگی‌ها و کاربردهای پژوهشی هشت خط باریکه در چشمه‌ی نور آلبا با حضور دانشگران و مسئولین آزمایشگاه آلبا،

آشنایی با نرم‌افزارها و روش‌های داده‌پردازی در خطوط باریکه‌ی سنکروترونی،

روش نگارش پیشنهاد طرح پژوهشی برای کاربران خطوط باریکه‌ی سنکروترونی،

معرفی چشمه‌ی نور ایران: نوری تازه بر علم کشور،

از علاقه‌مندان دعوت می‌شود تا پیش از ١٥ آبان ١٣٩٥ با تکمیل برگه‌ی نام‌نویسی در این کارگاه حضور به هم رسانند.

ایده اولیه این پروژه در سفر رئیس سنکروترون آلبا اسپانیا در پاییز سال 1394 به ایران شکل گرفت و سپس در همایش کاربران چشمه نور ایران در اردیبهشت ماه سال 1395 به طور رسمی مطرح شد. در حاشیه همایش کاربران در جلسه‌ای بین رئیس سنکروترون آلبا و مدیر علمی این سنکروترون با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیر طرح چشمه نور ایران توافق اولیه برای اجرای قرارداد حاصل شد و سپس در بازدید مدیر طرح چشمه نور ایران از سنکروترون آلبا موارد مختلف قرارداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اجرای قرارداد از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به پژوهشگاه دانش­های بنیادی تفویض گردید و در نهایت نسخه نهایی قرارداد پس از مذاکرات متعدد طرفین در شهریورماه 1395 توسط ریاست پژوهشگاه دانش­های بنیادی امضا و برای امضای طرف اسپانیایی ارسال گردید. در مهرماه 1395 و پس از امضای قرارداد توسط مدیر سنکروترون آلبا قرارداد به مرحله اجرا رسید.

جلسه کمیته علمی پروژه که علاوه بر داوری پیشنهادات مسئولیت بررسی علمی پروژه را بر عهده دارند، در تاریخ 28 مهرماه 1395 برگزار  شد. در تاریخ 23 تا 25 آبان ماه کارگاه آموزشی آشنایی با "برنامه کاربری ایران از آزمایشگاه آلبا" با حضور مدیر علمی آزمایشگاه آلبا و 4 نفر از دانشگران خطوط باریکه این آزمایشگاه در پژوهشگاه دانش­های بنیادی برگزار خواهد شد.