برای ارسال طرح پیشنهادی جهت انجام آزمایش در شتابگر آلبا بایستی ابتدا کلیه افرادی که می خواهند در آزمایش شرکت نمایند پس از مراجعه به وب سایت به قسمت سامانه طرح های پیشنهادی رفته و در آنجا با کلیک بر روی ثبت نام در سامانه در سامانه اطلاعات درخواستی را وارد نموده و رزومه علمی خود را به صورت پی‌دی‌اف آپلود نمایند. در انتها یک ایمیل فعال‌سازی به آدرس ایمیل ثبت نام کننده ارسال می‌گردد.

پیش از اقدام به ثبت طرح پیشنهادی، لازم است بسته به نوع نمونه‌ی مورد آزمایش، فرم استاندارد آزمایشگاه آلبا را از پیوندهای زیر بارگذاری و تکمیل نمایید:

Proposal Form for Biological Samples Experiments Download
Proposal Form for Non-Biological Samples Experiments Download

پس از نکمیل برگه‌ی بالا، مسئول هر گروه بایستی پس از ورود با کلمه عبور و رمز خود به قسمت ثبت طرح پیشنهادی وارد گشته و اطلاعات مورد نیاز راجع به طرح خود و نام کسانی که وی را در این گروه همراهی می نمایند را وارد نماید و در انتها فرم استاندارد تکمیل شده (بالا) مربوط به طرح پیشنهادی خود را آپلود کرده و طرح خود را ارسال نماید.

برای آشنایی بیشتر با شیوه‌ی پروپوزال نویسی دو نمونه از پروپوزال‌های پذیرفته شده برای خط باریکه‌ی MSPD در ادامه قرار داده شده است:

Sample Proposal #1: Hydration studies of yeelemite at early ages for understanding ecocement performances

Sample Proposal #2: In-situ powder diffraction study of amorphous-to-crystalline reversible transitions in hybrid microporous metal phosphonates